Základní informace
Dolní Rakousko (Niederösterreich)
Spolková země obklopující Vídeň je největší spolkovou zemí Rakouska. Charakterizují ji lesy, vinice, řeky, upravené vesnice, hrady, zámky, kláštery a pevnosti. V širých rovinách přes jemně pahorkatou krajinu až po hory vysoké nad dva tisíce metrů nabízí Dolní Rakousko široké spektrum dojmů a zábavy.
Zima v Dolním Rakousku
I na okraji alpského teritoria existuje pro zimní dovolenou několik lyžařských středisek. Jejich výhodou je, že i při nižších cenách dostatečně vyhoví všem lyžařským nárokům.
Jelikož se náš web zaměřuje pouze na alpskou část, uvádíme níže jen lyžařská střediska, která najdete na našich stránkách.
Gemeindealpe – Mitterbach am Erlaufsee
Mapa Doního Rakouska
Kuchyně Dolního Rakouska
Jak je tato spolková země různorodá, tak rozmanitá je i její kuchyně. Na hranicích s naší republikou najdeme řadu jídel, která jsou nám důvěrně známá, třeba škubánky, lívance či vdolky.
V oblasti Waldviertel se velmi často ve stravě vyskytují brambory, které jsou v celém Rakousku označovány nám povědomým slovem „Erdäpfel“. Brambory jsou nedílnou součástí také zdejší krajové polévky „Stosuppe“. Jde o kyselou mléčnou polévku, která se v dřívějších dobách jedla vždy ráno a to ze společné mísy.
Waldviertel je též rakouskou oblastí s největším chovem kaprů, takže kapři samozřejmě nechybí ani v krajovém jídelníčku.
Všude zde najdeme také mák. Jsou jím posypány housky a rohlíky, dělají se z něho i nádivky do různých moučníků. Standardní nabídkou každé pekárny je makový štrúdl a mákem nadívané rohlíky z kynutého těsta. Dříve bylo mákem z této oblasti zásobováno dokonce celé Rakousko.
Švestky se tady zpracovávají nejen do povidel, používají se také do knedlíků, ale snad nejvíce ve spojení s všudypřítomným bramborovým těstem.
Meruňkám se daří v jižní oblasti kolem toku Dunaje a města Wachau – na stole se pak objevují v tvarohových knedlících. Rakouskou specialitou je také vyhlášená meruňkovice.
Víno se používá v rakouské kuchyni nejen v oblasti Weinviertel. Příkladem je vinný puding pod názvem „Žíznivý sedlák“ i jiné vinné speciality, jako je například „Opilý kapucín“ – buchta máčená ve svařeném vínu. Vínové šodó zde dělají tak výborné, že se stalo známým i v dalších regionech.
Maso bylo dříve podáváno zřídka. Někteří sedláci zabíjeli jednou, dvakrát do roka a s masem pak museli vystačit dlouhou dobu. Dnes již ovšem nakládané maso není určeno pouze ke konzervaci, ale především k obohacení jídelníčku. Typickým příkladem je vepřové koleno, které se nakládá na šest týdnů do nálevu, následně se potře česnekem, upeče a poté se podává s teplým zelným salátem.
Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy
Tipy na výlety
Etapa 3: Weissenkirchen - Spitz
Čeká nás poslední díl našeho putování po Stezce světového dědictví UNESCO ve Wachau, po „Welterbesteig Wachau“.
Chci vědět vícEtapa 2: Dürnstein – Weissenkirchen
V dalším dílem videoTIPů na výlet pokračujeme dál v našem putování po Stezce světového dědictví UNESCO ve Wachau, po „Welterbesteig Wachau“.
Chci vědět víc