3 + 1 tip na výlet v Gosau (videoTIP)

24. 8. 2017

Rádi byste se svezli lanovkou Gosaukammbahn a nevíte, kam se od ní následně vydat na výlet? V dnešním článku vám přinášíme 3+1 tip na túru od horní stanice lanovky v Gosau. Stačí si jen vybrat, která z nich je dle vašich možností a zkušeností pro vás ta nejvhodnější.

Jak se dostanete ke spodní stanici lanovky a kde zaparkovat jsme vám již popsali ve výletu okolo jezera Gosausee.

 

 

K Hütte Stuhlalm na chleba se špekem a krásným výhledem

  • středně náročná trasa

Pro dnešní videoTIP jsme si vybrali výlet k chatě Stuhlalm. Cesta vám zabere přibližně 2-3 hodinky + čas na cestu zpět.

Od horní stanice lanovky se vydejte po cestě nahoru. Za chvíli dojdete k chatě Gablonzer Hütte. U ní odbočte doleva. Projděte okolo chaty Breininghütte a vystoupejte po pěšině do kopce, až dojdete k dřevěné otáčecí brance, která slouží jako zábrana pro volně se pasoucí krávy. Pro milovníky lezení doplňujeme informaci, že v tomto místě začíná zdejší „Klettersteig“ čili ferrata.
Ale zpátky k turistické trase: přehoupnete se přes vrchol a otevře se vám pohled do druhého údolí. Pokračujte po cestě dál. Za 5 minut dojdete k rozcestníku. Vlevo byste šli na vrchol Grosser Donnerkogel (popis cesty najdete níže v článku). My pokračujeme po cestě dál. Chvíli budeme klesat a pak zase stoupat. Cesta se za čas vyrovná a půjdete převážně kamenitou cestou po vrstevnici. Celá trasa vede po pravé straně hřebenu a provázet vás bude nádherný výhled do údolí. Po úzké cestě dojdete k lesu a pak přejdete na širokou cestu. Na ní se vydejte doleva. Po chvíli vás tato cesta vyvede z lesa ven, opět se vám otevře pohled do údolí a v dálce již uvidíte váš dnešní cíl, Hütte Stuhlalm (cesta č. 611).

Nazpět půjdete stejnou cestou.

Zarezervujte si ubytování online:
Hallstatt  Obertraun  Bad Goisern  Gosau Russbach Annaberg Dachstein West

Až na vrchol hory Grosser Donnerkogel (2 055 m n. m.)

  • náročná trasa

Pokud máte rádi výzvy, je pro vás ideálním cílem vrchol hory Grosser Donnerkogel. Cesta vám zabere přibližně 2-3 hodinky + počítejte ještě s cestou zpět. Od horní stanice lanovky se vydejte stejnou cestou jako byste šli na Stuhlalm (to je výlet, který popisujeme jako první). A od rozcestníku se vydejte strmě do kopce po úzké pěšině, až dojdete na vrchol. Poté pokračujte po vrstevnici (cesta č. 611 a pak od rozcestníku cesta č. 628).

Z vrcholu je 360 stupňový výhled na Dachstein, Gosaukamm, Bischofsmütze a jako na dlani odtud budete mít i pohled na jezero Gosaussee.

Nazpět půjdete po stejné cestě, po které jste sem přišli.

Na tuto trase doporučujeme vyrazit raději jednou z prvních ranních lanovek, jelikož celou cestu půjdete po slunné straně hory.

Velký okruh s přenocováním na Hofpürglhütte

  • středně náročná trasa

Kdo chodí rychle, může vyrazit okolo chaty Hofpürglhütte, obejít vrchol Bichofsmütze a vrátit se zpět do údolí k jezeru Gosaussee.

Od horní stanice lanovky jděte až k chatě Stuhlalm (popis cesty je nahoře v článku). Od chaty se pak vydejte nahoru šikmo do stráně. Dojdete k rozcestníku, od kterého je chata Hofpürglhütte nahoře v dálce již vidět.

V době, kdy jsme na tento výlet vyrazili, byla cesta od Hofpürglhütte dolů k jezeru zavřená z důvodu sesuvu kamení. Doporučujeme se proto před tímto výletem informovat, zda je cesta průchozí.

Těm, kteří nepatří mezi pěší rychlíky, ale přesto by rádi tento krásný okruh absolvovali, doporučujeme si v chatě Hofpürglhütte zarezervovat ubytování. Cesta k chatě vám zabere přibližně 4 hodiny. Zde si pak můžete užít příjemný západ slunce a ráno po snídani zase v klidu vyrazit dál (cesta č. 612).

Okruh na Zwieselalm

  • lehká trasa

Pro ty, kteří mají malé děti nebo hledají tip jen na něco nenáročného, je tu dvouhodinový okruh po Zwieselalm.

Od horní stanice lanovky běžte po hlavní cestě k chatě Gablonzer Hütte. Odtud pokračujte k chatě Sonnenalm a pak dále směrem k Zwieselalmhütte. Cestou si určitě vyjděte na vyhlídku „Gosaunet Platzl“, odkud je 360° výhled na Dachstein, Gosaukamm a dohlédnete odtud až do Salcburska. Od Zwieselalmhütte pokračujte dál k cestě zvané Jägerweg a po ní pak zpět k horní stanici lanovky.

Přejeme vám krásnou dovolenou v regionu Dachstein – Salzkammergut.

Václav & Vevi

Podívejte se na další tipy na výlet v regionu Dachstein – Salzkammergut.

Autor článku: Václav & Vevi

Mohlo by Vás zajímat