Nejstrmější sjezdovky rakouských Alp aneb černočerné tratě pro lyžaře bez závratí!

18. 2. 2016

Sjezdovky značené černou barvou patří k těm, na které se nehrne jen tak každý. Na seznamu těchto náročnějších tratí figurují mimo jiné i sjezdovky, které by bylo snad i výstižnější označit jako černočerné, tedy tratě temnější než noc. Pro lyžaře, kteří mají adrenalinové jízdy v oblibě, jsou tyto nejstrmější sjezdovky rakouských Alp patřičnou výzvou. K jejich úspěšnému zdolání je však zapotřebí nejen dobrého lyžařského umění, ale i velký kus odvahy a snad i špetka šílenství. Tyto sjezdovky totiž chyby jen tak lehce neodpouští.

Troufáte si? Tak pak jsou pro Vás následující tratě tím správným cílem …

Franz Klammer Stich
Gamsleiten 2
Harakiri-Mayrhofen
Manni Pranger

Manni Pranger / Ski & Freizeit Arena Bergeralm / Steinach am Brenner / Tyrolsko

Kdo se rád řítí svahem téměř volným pádem, bude bezesporu nadšen sjezdovkou Manni Pranger, která má ve svém nejprudším místě sklon 102% (46°).
Strojová úprava tohoto svahuje je možná jen se speciální, na lanech jištěnou, rolbou s navijákem.
Zájemcům o tuto sjezdovku je doporučováno, aby si raději předem na webových stránkách střediska ověřili, zda je tato sjezdovka aktuálně otevřena.

Webové stránky střediska: www.bergeralm.net
Informace o středisku v češtině. 

Harakiri / Mayrhofen / Rastkogel / Tyrolsko

Stala se z ní legenda. Řeč je o Harakiri, notoricky známé sjezdovce v Zillertalu, která je na svém startu prudší než lyžařský skokanský můstek. Kdo si pro cestu dolů vybere právě tuto sjezdovku, je považován buď za excelentního lyžaře anebo za skutečného hazardéra, kterého již život omrzel. Z celkové dvoukilometrové délky tratě měří strmý úsek sjezdovky pouze 400 m, spád svahu ale za to dosahuje místy až 78% (téměř 38°). Tyto údaje napovídají, že i od zkušených a odvážných lyžařů si tato sjezdovka vyžádá veškeré síly a koncentraci. Dokonce i sněžné rolby jsou při úpravě tohoto terénu přichyceny na lanech.

Webové stránky střediska: www.mayrhofner-bergbahnen.com
Informace o středisku v češtině

 

Streif / Kitzbühel / Tyrolsko

Jen málokterý lyžař nemá respekt z této známé sjezdovky, na níž se pravidelně koná jeden z nejtěžších závodů na světě. Streif se svým průměrným stoupáním sice z daleka nepatří k těm nejstrmějším sjezdovkám, přesto je však díky svým mnohým záludnostem považován za jednu z nejtěžších a nejnebezpečnějších upravovaných tratí světa. Pokud tu zrovna neprobíhá proslulý závod Světovového poháru „sjezd Hahnenkamm“, je sjezdovka Streif v upravené mírnější podobě zpřístupněna všem zimním sportovcům. Tato jinak červeně značená (středně obtížná) sjezdovka obchází tři nejtěžší závodní úseky, které jsou označeny jako extrémní skiroute a na tyto by se měli vydat tedy jen velmi zkušení a ambiciózní lyžaři, které nezaskočí sklon svahu dosahující místy až 85% (téměř 41°).

Webové stránky střediska: www.bergbahn-kitzbuehel.at
Informace o středisku v češtině

 

Lange Zug / Lech-Zürs am Arlberg / Vorarlbersko

Na velmi smělé a zdatné lyžaře čeká v oblasti Arlberg nezaměnitelná sjezdovka Lange Zug. Hned na jejím začátku je nutné překonat neuvěřitelný sklon 142% (téměř 55 °). Tato 6,5 km dlouhá sjezdovka si od lyžařů na jejich koncentraci a silách vyžádá opravdu hodně, proto je určena jen velmi zdatným lyžařům, kteří mají dostatek sil a výdrž. Opravdu nemá smysl se k této trati jakkoli překonávat či navzájem nutit, spousta lyžařů, kteří si jen chtějí něco dokázat či překonat své dosavadní limity, zde bohužel končí se zraněním.

Webové stránky střediska: www.lech-zuers.at
Informace o středisku v češtině

 

Black Scorpions / Silvretta Montafon / Montafon/ Vorarlbersko

Talentovaní lyžaři najdou nezapomenutelnou výzvu také v oblasti Montafon. Lyžařské středisko Silvretta Montafon laká zimní sportovce rovnou sedmi extrémními černými sjezdovkami, tzv. Black Scorpions (strmé svahy Nova a Nova SüdSchwerer, sjezdovka Schwarzköpfle a skiroute Schwarzköpfle, sjezdovky Sennihang, Abhenkina a Sennigrat). Všechny tyto tratě mají sklon až 81% (39°).
Speciální výzvou je pro svůj strmý a současně klikatý terén sjezdovka Sennigrat, tady se opravdu zapotí i lyžařští profíci. Označení extrémní sjezdovky si ale zaslouží každý ze zdejších „černých škorpiónů“. Nudit se prostě nebudete, adrenalin je zaručen!


Webové stránky střediska: www.silvretta-montafon.at
Informace o středisku v češtině

 

Gamsleiten 2 / Obertauern/ Salcbursko

Co se sklonu svahu týká, sjezdovka Gamsleiten 2 v lyžařském středisku Obertauern sice nijak zvlášť mezi extrémními trasami nevyniká, ale za to je jednou z nejprudších boulovatých tratí v Evropě. Trať o délce 1,3 km potěší všechny technicky zdatné lyžaře náročnou jízdou v boulích. Sjezdovka Gamsleiten 2 se sklonem dosahujícím až 100% (45°) překonává převýšení 362m a dá tak pořádně zabrat mnohým lyžařům, kteří rádi vyhledávají jízdu v boulích.

Webové stránky střediska: www.obertauern.com
Informace o středisku v češtině

 

Franz Klammer Stich / Bad Kleinkirchheim / Korutany

Tato výjimečná sjezdovka nacházející se ve středisku Bad Kleinkirchheim v Korutanech nese jméno slavného místního rodáka, kterým není nikdo jiný než Franz Klammer (*1953), jeden z nejlepších sjezdařů historie a legenda rakouského sjezdování.
Trať se sklonem až 80% (téměř 39°) patří bezesporu také k těm nejstrmějším výzvám rakouských Alp. Na délce 3,2km musejí lyžaři překonat celkem 842 výškových metrů.

Webové stránky střediska: www.badkleinkirchheim.at
Informace o středisku v češtině

 

Diabolo / Golm / Montafon/ Vorarlbersko

I v tomhle případě jde o jednu z nejnáročnějších sjezdovek celého Rakouska. Na 1,5 km dlouhé trati s názvem Diabolo překonáte 300 m výškového rozdílu. Až 70% (35°) sklon tratě napovídá, že je určena pro velmi zdatné lyžaře. Nejobtížnější časti sjezdovky je její úvodní úsek, který je lyžaři označován přímo za pekelný. Kdo však tento těžký úsek zvládne, může se pak již těšit na příjemnější zbytek tratě lákající k nádherným carvingovým obloukům.

Webové stránky střediska: www.golm.at
Informace o středisku v češtině

 

Direttissima  a Kamikaze / Serfaus-Fiss-Ladis / Oberinntal / Tyrolsko

Dokonce i v rodinném středisku Serfaus-Fiss-Ladis se najdou tratě, na kterých lyžařům nezůstane hladina adrenalinu v klidu. Jednou z nich je Direttissima, 2,5 km dlouhá trať s průměrným sklonem okolo 70 % (35°). „Tajný tip“ pro sjezd vede od lanovky Almbahn směrem k prostřední stanici lanovky Schönjochbahn a dál do Fiss. Sjezdovka se doporučuje jen vysloveně dobrým lyžařům, kteří dokáží udržet za všech okolností dobrý balanc.
Neméně si milovníky prudkých sjezdů v tomto středisku získala i sjezdovka Kamikaze, která vede také od horní stanice lanovky Almbahn k prostřední stanici lanovky Schönjochbahn. Trať je sice značena jako skiroute, přesto ale bývá rolbou upravována.

Webové stránky střediska: www.serfaus-fiss-ladis.at
Informace o středisku v češtině

Dodatek: nenechte se zmást! Direttissima je zjevně oblíbený název pro sjezdovku a tak lyžařskou trať s tímto jménem najdete i v následujících dvou rakouských střediscích:

Direttissima (Schlagl) / Könner, Freerider Kitzbühel / Tyrolsko
délka tratě 1,5 km, výškový rozdíl 520 m

Direttissima / Katschberg / Korutany
délka 3 km, výškový rozdíl 570 m

Autor článku: Vevi

Mohlo by Vás zajímat