Pastvina není atrakce ani ZOO!

30. 5. 2019

„Jééé telátko. Uděláme si s ním selfííí.“ Ještě trochu blíž. Podrbat za ouškem. To budou kámoši na Instagramu koukat. Ale pozor! Tento zážitek vás může taky dost bolet.

Během našeho putování po Alpách jsme opakovaně svědky situace, kdy si turisté chtějí pohladit volně pasoucí se telátko. Chápeme. Telátka jsou přece tak roztomilá. Jestli míváte stejný nápad, určitě si ale přečtete náš článek. Možná vás to pak přejde. A co víc? Budete vědět, jak se chovat, když se volně pasoucímu dobytku nebude zamlouvat vaše přítomnost.

Připravili jsme pro vás PORADCE PRO SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ PŘI SETKÁNÍ S PASOUCÍMI SE ZVÍŘATY.

V tyrolském informačním centru nás zaujala brožura, kterou připravil spolek Landwirtschaftskammer Tirol a Tirol Werbung. A chtěli bychom se s vámi o ni podělit.

Koho nebaví číst, základní informace najde v komiksu

 

Zajímá vás více informací? Tak čtěte dál.

Jak nejlépe předejít konfliktům

Pokud to není vyloženě nutné, k pasoucím zvířatům se nepřibližujte. V žádném případě nekrmte ani nehlaďte telata! Zvířata můžete rozrušit a ohrozit tím další turisty, kteří budou místem procházet po vás a nežádanou pozorností zvířat se budou cítit ohroženi.

Pokud jsou zvířata ve stádu neklidná nebo z vás nespouští oči, bezpodmínečně si od nich udržujte odstup! Než riskovat, raději se smiřte s cestou oklikou!

Svého psa mějte na vodítku a zabraňte tomu, aby se přibližoval stádu nebo jej naháněl. Především pro mláďata představují psi potenciální nepřátele, a proto bývají často napadeni matkami, které svá mláďata neustále hlídají. Pokud předvídáte útok skotu, okamžitě odepněte psa z vodítka. Vyhnete se útoku a získáte čas přesunout se mimo místo nebezpečí! Psi jsou oproti lidem dostatečně rychlí, aby se útoku nakonec sami vyhnuli.

Varovné chování dobytka

Zvíře na začátku setkání zůstane stát, delší dobu vás nespouští z očí, fixuje si svůj cíl. Přitom zvedá a spouští hlavu, trochu poklesne v kolenou a odfrkává (intenzivně čenichá, protože špatně vidí). Dobytek většinou napřed ujde směrem ke svému cíli několik kroků, často velmi pomalých, než se skutečně rozběhne.

Dojde-li k nebezpečné situaci, zachovejte klid a neutíkejte! V případě krajně absolutní nouze, dejte skotu klackem cílenou ránu do čumáku. V opačném případě odejděte plynule pomalu z místa nebezpečí, aniž byste se ke zvířatům otočili zády. Je to jediný možný způsob, jak se zachovat v případě nebezpečného setkání.

Správný odhad chování zvířat na pastvinách

Setkání se s volně pasoucím dobytkem může na první dojem působit idylicky, určitá opatrnost je ale rozhodně na místě. Abyste předešli nebezpečným situacím, je potřeba dbát uvedených doporučení a znát způsoby chování zvířat v daném pasoucím se stádě.

Stáda dobytka rozlišujeme na základě složení skupiny na tři typy:

Stádo matek

Stádo složené z krav matek a jejich telat. Telátka jsou nejen roztomilá, ale i rozpustilá a zvídavá. Proto pozor: díky silnému ochrannému instinktu brání matky svá telata velmi impulsivně. Pokud jsou ve stádu ještě i dospělí samci, tedy býci, je potřeba mít se opravdu na pozoru.

Stádo mláďat

Jedince v tomto stádě provází zpravidla velmi bujné, zvědavé a svévolné chování. Jsou neustále aktivní a při kontaktu s nimi může rychle dojít k jejich nekontrolovanému pohybu.

Stádo krav

Stádo zahrnuje krávy, které jsou pravidelně dojeny a na kontakt s lidmi jsou tedy zvyklé.

 

V případě procházení pastvinou respektujte, prosím, následující doporučení:

  1. Na pastvinách nechoďte mimo vyznačené stezky!
  2. Pejsky si hlídejte na vodítku!
  3. U pasoucích se zvířat nezastavujte, projděte s odstupem (20–50 m) klidně a nenápadně!
  4. Zvířata neplašte a nikdy se jim nedívejte přímo do očí!
  5. Zvířata nekrmte, nerušte a nedotýkejte se jich. V žádném případě se nepřibližujte k telatům!
  6. Dávejte pozor na ohrožující gesta zvířat: svěšení hlavy, hrabání, bučení, odfrkování.
  7. Pokud se k vám zvíře přibližuje: zůstaňte v klidu, neotáčejte se zády a pastvinu pomalu opusťte!
  8. Pokud předvídáte útok zvířete, okamžitě odepněte psa z vodítka.
  9. Neohánějte se kolem sebe klackem! V případě absolutní nouze, dejte skotu klackem cílenou ránu do čumáku.

 

Věříme, že jsme vás naším článkem moc nevyplašili. Samozřejmě si během vašeho putování po Alpách foťte vše, co se vám líbí, jen je potřeba jistá obezřetnost. Na naše chování nemusí volně pasoucí se zvířata reagovat nutně tak, jak bychom očekávali.

Přejeme vám krásné zážitky z cestování po Alpách :)

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Mohlo by Vás zajímat